Ana Sayfa Figma Ile UI Tasarımında Component Kullanımı
Figma'nın En Önemli Detayı Componentler

İster UI ister UX olsun, tasarlarken en büyük yardımcımız componentler. Bu webinar ile Figma’da componentler hakkında tüm detayları görebileceksiniz.
 

Konuşmacı: Yiğit Solak  Illustrator”

Tarih: 12 Kasım 2023 – 20:00

Kullanıcı Deneyimi & Kullanıcı Arayüz Tasarımı Nedir?

Kullanıcı deneyimi (İngilizce: User experienceUX) kişilerin bir ürün, sistem ya da servisi kullanırken hissettikleri duygular ile davranışlarını ifade eder. İnsan – bilgisayar etkileşimi ve ürün sahipliğinin uygulamalı, deneysel, duygulanımlı, anlamlı ve değerli yönlerini kapsar.

 

Kullanıcı deneyimi kullanıcıları çok iyi ve derinlemesine anlamak üzerine odaklanır; ihtiyaçları neler, nelere değer verirler, neleri yapabilirler ve neleri yapamazlar (limitleri nelerdir). Buna ek olarak iş hedeflerini ve projeyi yöneten grubun hedeflerini de dikkate alır.

 

Arayüz tasarımı (İngilizce: User interface design), bir hizmeti sunan sistem (makine, bilgisayar) ile kullanan sistem (kullanıcı) arasında bir iletişim ve etkileşim köprüsü görevi gören kullanıcı arayüzlerinin tasarımı ile ilgili tasarım disiplinidir.

 

Buna kullanıcının sorularının, sistemin kontrol sorularının, ve her iki tarafın cevaplarının içeriklerinin yapılandırılması, soru cevap diyalog senaryolarının tasarımı, eğer kullanıcı sistem etten kemikten bir insan ise görüp kullandığı iletişim mekanizmalarının (görüntü, ses, tuş, kumanda, vs..) kullanılabilirliği veya ergonomik özellikleri, belli kural ve standardlara uyumluluk derecesinin (zamanı ve eldeki olanakları da göz önünde tutarak) belirlenmesi gibi konular dahildir.

Ön Başvuru Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.