Ana Sayfa Dijitalleşen Dünyada Dönüşen Liderlik
Dijital Dünyada Lider Olmak!

Herkesin bildiği gibi Dünya artık dönmekten daha hızlı dijitalleşiyor. Peki ya bu kadar hızla dijitalleşen Dünya’da iş hayatında nelere dikkat etmeliyiz? Dijitalleşmeli mi yoksa uzak mı kalmalıyız? Hepsinin yanıtı bu webinarda!!!
 

Konuşmacı: Sümeyra Kaymaz  “Psikolog

Tarih: 26 Kasım 2023 – 20:00

Dijital Dünuya Nedir?

Dijital dünya, 1998 yılında eski ABD başkan yardımcısı Al Gore tarafından, coğrafi referanslı ve dünyanın dijital bilgi arşivlerine bağlanan sanal bir dünya temsilini tanımlayan bir konsepte verilen isimdir.

 

31 Ocak 1998’de Los Angeles’taki California Bilim Merkezi için hazırlanan bir konuşmada Gore, okul çocuklarının bilgisayar tarafından üretilen üç boyutlu dönen sanal bir dünya sayesinde gerçekten de tüm dünya vatandaşları ile etkileşime girebilecekleri, dünyayı ve insan faaliyetlerini anlamalarına yardımcı olacak bilgilere ve çok sayıda bilimsel ve kültürel alana erişebilecekleri dijital bir geleceği anlatmıştır. Bu bilgi deposunun büyük bir kısmı internet üzerinden herkese ücretsiz olacaktı, ancak ilgili ürün ve hizmetlerin ticari bir pazarının böyle bir sistemin gerektireceği pahalı altyapıyı kısmen desteklemesi için bulunması planlanıyordu. Fikrin kökeni, coğrafi olayları gösteren büyük bir küresel ekran olan Buckminster Fuller’ın Geoscope’una kadar izlenebilir. Tasarılarının birçoğu NASA World Wind, Google Earth ve Microsoft Bing Haritalar gibi sanal dünya coğrafi tarayıcıları, ticari, sosyal ve bilimsel uygulamalar ticari amaçlarla gerçekleştirilmiştir. Ancak Gore konuşması, henüz gerçekleşmemiş olan sistemlerin gerçekten küresel, işbirliğine dayalı bir bağlantısının ana hatlarını çizmiştir. Konuşmada hayal edilen Dijital Dünya, bilgi süper otobanına benzer birçok bilimsel ve mühendislik alanında önemli ilerlemeler vadetmektedir ve bilim insanlarını ve teknoloji uzmanlarını ortak bir hedefe yönlendirmek için “organize edici bir vizyon” olarak tanımlanmaktadır.

Ön Başvuru Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.