Ana Sayfa After Effects ve Premiere Pro ile Video Düzenleme & Kurgu
After Effects ve Premiere Pro ile Video Düzenleme & Kurgu

Adobe After Effects ve Adobe Premiere Pro ile video düzenleme ve efekt uygulamayı öğrenmek ister misiniz? Bu webinar ile video düzenlemenin temellerini öğreneceksiniz.
 

Konuşmacı: Murat Küçükyıldız  Video Editör & Eğitmen”

Tarih: 19 Kasım 2023 – 20:00

Video Düzenleme Nedir?

Video düzenleme, video çekimlerinin manipülasyonu ve düzenlemesidir. Video düzenleme, video klibi, müzik videosu (video klip), fragman, reklam filmi, film yapımı ve televizyon şovları, video reklamları ve video denemeleri de dahil olmak üzere tüm video bilgileri yaptırmak ve sunmak için kullanılır. Video düzenleme, son yıllarda kişisel bilgisayarlar için mevcut olan yazılımları düzenleyerek önemli ölçüde demokratikleştirildi. Video düzenlemek zor ve yorucu olabilir, bu nedenle insanlara bu görevde yardımcı olmak için çeşitli teknolojiler üretilmiştir. İnsanlara video düzenlemenin daha sezgisel ve hızlı bir yolunu sağlamak için kalem tabanlı video düzenleme yazılımı geliştirildi.

 

Bir zamanlar pahalı makineler video editörleri olarak yaygın olsa da, artık kişisel bilgisayarlar ve iş istasyonları için video düzenleme yazılımı mevcuttur. Video düzenleme, bölümleri kesme (kırpma), klipleri yeniden sıralama, geçişler ve diğer özel efektler eklemeyi içerir.

 

Adobe After Effects, Adobe Systems tarafından geliştirilmiş olan, hareketli grafikler ve görsel efektler oluşturmaya olanak sağlayan bir yazılımdır. Adobe After Effects ile 2 ve 3 boyutlu ortamlarda animasyonlar oluşturulabilir. Animasyonlara görsel ögeler ekleyebildiği gibi yazılar ve infografik videolar yapılmasını sağlayan kapsamlı grafik tasarım programlarından biridir. Genelde film ve dizi efektleri bu program ile oluşturulur. Lisanlı bir yazılım olup resmi sitesinden aylık ücret karşılığı edinilir.

 

Adobe Premiere Pro, Adobe şirketi tarafından geliştirilen video düzenleme, montaj, kurgu yazılımıdır. Adobe Premiere’in 6.5 sürümü sonrasındakiler için belirlediği genel serinin adıdır. Bu bağlamda Adobe Premiere 7.0 / Adobe Premiere Pro 1.0 olarak tanımlanmıştır. Yarı profesyonellerin, öğrencilerin ve ev kullanıcılarının tercih ettiği yazılım, basit ev videoları ve bazı prodüksiyonlarda kurgulanabilir. Matrox ve Decklink kartlarıyla uyumlu çalışır. En büyük avantajı After Effects ile olan uyumudur. Ayrıca Adobe Photoshop ile de uyumludur.

 

Aslen bilgisayarın genel verimine oranlı çalışan Adobe Premiere Pro, uyumlu olduğu donanımlarla kullanıldığında tam video işleme, efektleme ve gerçek zamanlı giriş-çıkış sağlama gibi özelliklere de sahiptir.

Ön Başvuru Formu
close slider
Bu formu bitirebilmek için tarayıcınızda JavaScript'i etkinleştirin.